۰۸:۵۹ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۸

گفتگو با دکتر عادل پیغامی؛ هیچ مکتبی نسبت به فرهنگ اقتصادی خود بی توجه نبوده/ ضعف زیر ساخت‌های فرهنگی کشور در عرصه اقتصاد

گفتگو با دکتر عادل پیغامی؛ هیچ مکتبی نسبت به فرهنگ اقتصادی خود بی توجه نبوده/ ضعف زیر ساخت‌های فرهنگی کشور در عرصه اقتصاد

دکتر عادل پیغامی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار جشنواره مردمی فیلم موبایلی معلم ضمن تبیین فرهنگ اقتصادی گفت: ساخت گرایشات و رفتارهای درست اقتصادی نمی‌تواند مورد بی‌توجهی هیچ مکتبی قرار گیرد.

 

استاد اقتصاد دانشگاه امام صادق (ع) گفت: فرهنگ‌سازی صحیح در حوزه باورهای اقتصادی و ساخت گرایشات و رفتارهای درست اقتصادی نمی تواند مورد بی‌توجهی هیچ مکتبی قرار گیرد.

عادل پیغامی استاد اقتصاد دانشگاه امام صادق (ع) و نویسنده کتاب "نظریه‌های علمی اقتصاد مقاومتی" در گفتگو با خبرنگار جشنواره مردمی فیلم موبایلی معلم با اشاره به مولفه‌های فرهنگ اقتصادی اظهار داشت: فرهنگ اقتصادی یکی از شاخه‌ها و ساحت‌های فرهنگ است، وقتی صحبت از فرهنگ می‌کنیم طبیعتاً با ساحت‌ها و فرهنگ‌های مختلف اقتصادی، سیاسی و حقوقی مواجه می‌شویم.

وی افزود: تعریف فرهنگ اقتصادی همان تعریف فرهنگ است. به زبان ساده‌تر اگر فرهنگ را مجموعه‌ای از باورها، ارزش‌ها، عقائد، رفتارها و سبک زندگی و حیات انسان‌ها در نظر بگیریم این باورها و رفتارها در عرصه اقتصادی، فرهنگ اقتصادی را تشکیل می‌دهند.

استاد دانشگاه امام صادق(ع) در این رابطه گفت: به عنوان مثال وقتی از فرهنگ مالی، پس‌انداز، کار و مصرف صحبت می‌کنیم این موارد  نمونه‌هایی از فرهنگ اقتصادی محسوب می شوند، به عبارت دیگر فرهنگ اقتصادی مجموعه‌ی آن چیزی است که در قالب انواع نظامات تعلیم و تربیت رسمی و غیر رسمی قابل انتقال، شناخت، ایجاد گرایش و رفتارسازی باشد.

 

ضرورت پرداختن به فرهنگ اقتصادی

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه ساحت اقتصاد یکی از ساحت‌های غیر قابل غفلت هر انسان است عنوان کرد: یکی از ساحت‌های بسیار مهم هویت جمعی و فردی ما مسئله اقتصاد است، بدین معنا که هویت ما از مجموعه پازلی تشکیل شده که یکی از قطعات آن حوزه اقتصاد محسوب می شود. دین اسلام نیز برای ساحت‌های مختلف زندگی انسان از جمله اقتصاد اهمیت و اصالت خاصی قائل شده است.

پیغامی ادامه داد:  در بحث حیات طیبه نیز بخشی از مسائل به حیات اقتصادی برمی‌گردد. بنابراین ساحت اقتصاد ساحتی است که نمی توان به آن بی توجه بود چراکه فرهنگ‌سازی صحیح در حوزه باورهای اقتصادی و ساخت گرایشات و رفتارهای درست اقتصادی نمی‌تواند مورد بی‌توجهی هیچ مکتبی قرار گیرد و به همین دلیل هیچ مکتب و نظام و تمدنی نسبت به عرصه اقتصاد خود بی‌توجه نبوده و نیست. باید اذعان کنیم که سبک زندگی و جهان بینی اقتصادی سالم و اسلامی همواره مورد توجه جدی از سوی نخبگان و اندیشمندان مسلمان بوده است.

 

فعالان و اساتید اقتصادی ما چقدر به فرهنگ اقتصادی توجه دارند؟           

پیغامی با تاکید بر اهمیت توجه و پرداختن نخبگان اقتصادی به موضوع فرهنگ اقتصادی ابراز داشت: متاسفانه توجه فعالان افتصادی ما به فرهنگ اقتصادی بسیار کم است. با یک نگاه کلی به ساحت اقتصاد در بدنه تعلیم و تربیت رسمی عملا بی‌توجهی به این قضیه مشخص می شود که نتیجه آن هم آموزش ندیدن دانش آموزان در حوزه تعلیم و تربیت اقتصادی در طول 12 سال تحصیلشان است.

وی یادآور شد: البته کم توجهی به فرهنگ اقتصادی در فضای تعلیم و تربیت غیر رسمی نیز وجود دارد به عنوان نمونه مجموعه محتوایی که در صدا و سیما در رده‌های مختلف سنی اعم از کودکی، نوجوانی و بزرگسالی مطرح و دیده می‌شود عملاً منظومه واحد و کاملی از تعلیم و تربیت و فرهنگ اقتصادی نیست و چه بسا خرده‌فرهنگ‌های معارض در حوزه اقتصاد نیز از سوی برخی رسانه‌ها در جامعه پمپاژ می‌شود. این مشکل در سایر بخش‌ها و فضاهای فرهنگی نیز به چشم می‌خورد، ما مجموعه رمان یا  شعر کودک مناسب در حوزه اقتصاد نداریم و متأسفانه ترانه، موسیقی و سرودهایی که بتوانند با مضامین اقتصادی نیاز جامعه را برطرف کنند بسیار اندک و انگشت شمار هستند.

استاد دانشگاه اقتصاد امام صادق (ع) گفت: نتیجه‌ی این مسائل مطرح شدن برخی شبهات اقتصادی علیه انقلاب اسلامی و فرهنگ‌های معارض اقتصادی در فضای عمومی کشور است. شبهاتی در این خصوص  مطرح می شود یا برخی مواقع در این مورد سیاه‌نمایی می‌شود. در حال حاضر شبیخون و هجمه اقتصادی که در فضای فرهنگی و رسانه ای و باورها و ادراکات مردم  به وجود آمده  نشان می دهد که ما آنطور که باید و شاید به مسئله فرهنگ اقتصادی توجه نکرده‌ایم. با بررسی اقدامات شورای فرهنگ عمومی نسبت به عرصه اقتصاد  متوجه خواهیم شد که تلاش‌ها به قدر کفایت نبوده و این البته فقط به فرهنگ اقتصادی مربوط نمی شود بلکه سایر فرهنگ‌های موصوف ما نیز این ویژگی را دارند، به گونه ای که فرهنگ حقوقی، فرهنگ سیاسی و فرهنگ مصالح بین‌الملل نیز دچار این مشکل هستند.

پیغامی سبک زندگی فعلی را یکی از نشانه‌های  ضعف زیر ساخت‌های فرهنگی کشور دانست و بیان داشت: در حال حاضر سبک زندگی ما نه دینی و قرآنی و نه عقلانی است. به عنوان نمونه نوع مصرف ما در هر حوزه‌ای چند برابر متوسط جهانی است و این نشان می دهد که با وجود آموزه‌ها و مفاهیم دینی بسیار فراوان  هنوز در حوزه اسراف با مشکلات فراوانی روبرو هستیم. در حوزه فرهنگ مالیاتی و فرهنگ وجدان کار و مصرف  نیز این مشکل دیده می شود.

نویسنده کتاب "نظریه های علمی اقتصاد مقومتی"با اشاره به شعارهای سال انتخاب شده توسط مقام معظم رهبری در طول دهه گذشته عنوان کرد: مقام معظم رهبری در طول دهه گذشته شعارهای سال را مباحثی مرتبط با فرهنگ‌سازی اقتصادی مطرح کردند. اگر شعارهایی همچون اصلاح الگوی مصرف، تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی سرلوحه مسئولان و آحاد جامعه قرار گیرد فرهنگ اقتصادی نیز ترویج خواهد شد.

 

نقش معلمان در ترویج فرهنگ اقتصادی

استاد اقتصاد دانشگاه امام صادق (ع) با اشاره به نقش معلمان در ترویج فرهنگ اقتصادی خاطر نشان کرد: در این میان نقش معلمان بسیار اساسی است. با وجود همه بی‌توجهی‌ها و کم‌کاری‌هایی که در حوزه آموزش و پرورش بوده اما هنوز معلمان جزء بهترین قشر مرجع برای مردم محسوب می‌شوند. در انواع نظرسنجی‌های انجام شده، معلمان جزء جامعه سالم و مقبول به حساب می‌آیند. آموزگاران ما در حوزه‌های مختلف اعم از معلمان اقتصادی، علوم اجتماعی و سایر حوزه‌ها می توانند مفاهیم فرهنگ  اقتصادی را به دانش‌آموزان منتقل کرده و در شکل‌گیری آنچه تعلیم و تربیت اقتصادی محسوب می شود مشارکت فعالی داشته باشند.

پیغامی در خاتمه ابراز داشت: به منظور تبیین تعلیم و تربیت اقتصادی دو کتاب در حوزه سواد مالی و تربیت اقتصادی به رشته تحریر درآورده و تقدیم علاقه مندان مباحث آموزش سواد مالی و اقتصادی و اقتصاد مقاومتی کرده‌ایم. به این ترتیب سعی کردیم پیش‌نویسی از نقشه راه تعلیم و تربیت اقتصادی که به نوعی برنامه درسی ملی ما محسوب می شود ارائه کنیم تا اهالی فرهنگ اعم از معلمان، هنرمندان، شاعران و برنامه‌سازان در عرصه کودک و نوجوان به تعلیم و تربیت اقتصادی بپردازند.

 

 

 

اخبار مرتبط

نظرات

ارسال دیدگاه

بسته آموزشـی و ایده‌بخـش

بسته آموزشی و ایده بخش، جهت راهنمایی و ایده بخشی به شما شرکت کنندگان عزیر تدارک دیده شده است که لازم و ضروری است به عنوان منبع از آن استفاده کنید و تولیدات موبایلی خود را با محوریت این بسته آماده نمایید.

::.مشاهده و دانلود بسته آموزشی و ایده بخش.::

کلیپ کوتاهی از این بسته را در ویدئوی زیر مشاهده نمایید:

تصاویر منتخب

تصاویر منتخب این هفته

حامیان جشنواره